[Přeskočit k obsahu]

 

JANA LUŇÁKOVÁ "FOTOGRAFIE"

Jana Luňáková

Jana Luňáková

Srnec

Jana Luňáková

Jana Luňáková

Hary z Čisteckých Hájů †

Narozena: 27. 3. 2005 (PP)Axa na kmenu

 

Otec: Akensie Vertigo

Matka: Arka od Dubové cesty

 

Zkoušky:

ZN

6. 6. 2010, 84 bodů, čas 0,26

diplom, soudcovská tabulka, potvrzení o složení zkoušky.

 

LZ

31. 7. 2010, 199 bodů, I. cena,

diplom, soudcovská tabulka, potvrzení o složení zkoušky.

 

BZ

25. 9. 2010, 110 bodů, I. cena, 1. místo

diplom, soudcovská tabulka, potvrzení o složení zkoušky.

 

ZH

27. - 28. 11. 2010, 196 bodů, I. cena, 1. místo

diplom, soudcovská tabulka, potvrzení o složení zkoušky,

a ocenění nejlépe pracujícího psa na naháňce.

 

Cetrifikát opravňující k zařazení do třídy pracovní na výstavách v ČR.

 

Výstavy:

Jarní svod - posudek

 

Hary jsme přejmenovali také na Axu. Axa je přesně takové povahy, jak jsem psala o bordíkách. Celoročně je venku – samozřejmě má svůj kotec a boudu. Miluje procházky po lese a skvěle aportuje (nemám na mysli drobnou zvěř, protože pocházíme z honitby, kde jsou stavy pouze zvěře spárkaté, ale jinak vlastně všechno, co unese). Každému členu rodiny denně na uvítanou přinese kus klacíku, slámy, trávy, kůry či cokoli jiného, co najde, když na zemi nemá míček.

 

Občas mám pocit, že umí také číst myšlenky. Někdy si plánuji, že půjdeme do lesa a ona už půl hodiny předem sedí u dveří či auta a čeká, než přijdu. Pokud si takového pejska dobře vychováte, bude Vám skutečně perfektním společníkem. Na posedu v klidu sedí či spí, když vidí zvěř, která přijde pod posed, nehne se, nemukne. Pokud jdeme na půl dne ven, zásadně si hlídá ona mě a ne já jí. Pokud nejdeme po silnici, chodíme bez vodítka a fenka poslouchá na syknutí (je zvláštní, že ho slyší, i když je 40 metrů ode mě). Odložení je další nepostradatelnou dovedností. Stačí na dálku mávnout rukou a Axa zůstane na místě. Já mohu šoulat dál sama a vím, že když se vrátím za půl hodiny, nehne se z místa ani o krok. Axa celý život běhala po lese, chodila po čerstvých stopách. Ač jí v roce 2010 bylo již 5 let a zkušenosti se speciálním výcvikem na umělých stopách jsme nikdy netrénovaly, rozhodla jsem se, že zkusíme nějaké zkoušky a opravdu si ověříme, co taková mazaná 5-ti letá bordice dokáže. Kromě norování jsem s žádným výrazným úspěchem nepočítala. Chtěla jsem hlavně, aby jsme zkouškami prošly. Nad mé očekávání mi Axa přinesla neskutečné překvapení a radost. Nakonec jsme se zůčastnily i relativně těžkých zkoušek. Celkem mi ze 4 zkoušek Axa přinesla vše v I. ceně a 2x mi přinesla vítězství, což jsem skutečně nečekala. Na celou přípravu stop a poslušnosti jsme měli zhruba necelých půl roku, díky náhlému rozhodnutí. Stopy jsem si za pomocí rad od zkušených myslivců připravovala sama, nikdo jiný mi je nikdy nešlapal.

 

Dne 6. 6 .2010 jsme se zúčastnily našich prvních zkoušek a Axa úspěšně složila norovací zkoušku s plným počtem bodů  84. Dne 31. 7. 2010 následovalo úspěšné složení lesních zkoušek v I. ceně s počtem bodů 199. Malá chybka se vloudila na stopě, kde jsme získali známku 3 a protože to byly první náročnější zkoušky, udělala jsem zbytečnou chybu i já. Nechala jsem Axu uvázanou v disciplíně následování, což bylo naprosto zbytečné - proto dostala také známku 3. Ostatní disciplíny známka 4, hlasitost 0 - bohužel nebyla zvěř.

 

O dva měsíce později - 25. 9. 2010 Axa úspěšně složila barvářské zkoušky, kdy ze 6 účastníků vyhrála I. cenu a 1. místo s počtem bodů 110. Chybka se vloudila opět na stopě, fena bohužel ke konci stopy šla vysokým nosem, protože srnce již navětřila, ale rozhodčí nás odvolal zpět na barvu. Díky tomu byla známka 3, ostatní disciplíny známka 4.

 

A dne 27. - 28. 11. 2010 jsme se zúčastnily zkoušek honičů. K velikému a hlavně nečekanému překvapení jsme opět získaly 1. místo a I. cenu s plným počtem bodů 196. Navíc k tomu Axa získala ještě ocenění jako nejlépe pracující pes na naháňce. Takový úspěch jsme skutečně nečekaly a máme z toho obrovskou radost.

 

Díky těmto zkouškám jsem zjistila, že by člověk a vůdce psa měl skutečně hledat chyby nejdříve na sobě a až potom na svém psu. Po pravidelných procházkách, trénincích a péči jsem teprve viděla obrovskou změnu. Axa mnohem lépe reagovala, přestala zbytečně odbíhat za srnčí zvěří a začala pracovat volně a s klidem na stopách. Myslím, že díky tomu také fena dospěla a pochopila, že se v lese dá úplně jinak pracovat.

 

Bohužel po všech zkouškách a před těmi největšími plány musím oznánit smutnou zprávu. Axa nám odešla do věčných lovišť. Stále na ni vzpomínám a celý život budu. Na to, co jsme spolu prožily a dokázaly nikdy nezapomenu. Dostala jsem od ní tu nejlepší psí školu a zkušenosti. Naučila jsem se snaze, trpělivosti a vytrvalosti. V srdci zůstala hluboká rána, těžká jako kámen... Ač to není každému příjemné, takové rány se skutečně nejrychleji hojí pomocí nového parťáka. Musíme jít dál, minulost stejně nejsme schopni vrátit zpátky. Axe přejeme krásný život v psím nebi.

Články o Hary:

Je váš bordík vychovaný dobře nebo perfektně?

Axa poslouchá na krátké syknutí a ukázání prstem. Na tento povel klidně na vzdálenost 40 metrů bez problémů zalehne na místě a čeká, dokud se k ní nevrátím. Tak si myslím, že by se dal popsat dobře vychovaný bordík. 

Nechci se přechválit, ale Axu rozhodně řadím do perfektně vychovaného bordíka, co se poslušnosti týče. Při daňčí říji jsem šla s otcem a Axou opravovat sedačku. Když byla práce hotová, rozhlíželi jsme se po okolí. Axa ležela na zemi a 1 metr od ní papírový pytel. Co se nestalo... Pytel byl natolik zajímavý, že k sobě přilákal na 2 metry přicházející daněly. Axa se jen nervózně klepala, ale ani se nehnula. Když se daněly vynadívaly, zase pomalu odešly. Myslím, že byly natolik zabrané do pytle, že si ležící fenky o metr dál snad ani nevšimly. Druhý maxi zážitek byl opět při říji. Odložila jsem Axu na prostředku široké cesty procházející lesem. Pomalu jsem se vzdálila skrz nálet listnáčků ke skále, pod kterou rochal daněk - asi 20 metrů do feny, neviděla mě. Najednou za mnou cosi zapraskalo a na 10 metrů ode mne se vyřítil daněk, který přišel přesně směrem od Axy. Podle směru a stop přes cestu bylo vidět, že šel tak 1 metr od psa (možná na ni téměř mohl šlápnout). Axa byla prostě bombová. Dokud jsem se nevrátila, nepohnula se ani o kousek, což mne tedy skutečně dostalo. Myslím, že tohle je skutečně perfektně vychovaný bordík.

Rychle k současnosti

Je rok 2011 a Axa má za sebou již 6 let života a myslivecké praxe. Je to super pejsek, skvěle a bezproblémově ovladatelný. Abych byla upřímná, za tuto dobu má člověk dobré i špatné vzpomínky, ale ty tu již nebudu rozebírat, byla by jich veliká škála. Zůstamene tedy v současnosti a budeme se věnovat aktuálnímu dění. Pokud jste se již dočetli, po dlouhém přemýšlení jsem se nakonec rozhlodla, že Axu přihlásím na výstavu v Litoměřicích 21.5.2011. Je to výstava národní a budeme vystavovat ve třídě pracovní (tak se na nás můžete přijít podívat).

Krátce o dětství

Axa byla přivezena v roce 2005 v letním období. Bordíci jsou jako malá štěňátka naprosto úchvatná. Tmavá barva, malé mrštné tělíčko a fousatý čumáček, zkrátka k sežrání. Jsou velice inteligentní a temperamentní. Axa se u nás velice rychle zabydlela. Jako malé štěňátko byla naprosto bezproblémová, nikde nic nezničila ani podobnou tendenci neměla. Díky častým procházkám v lese se naučila dobré orientaci a díky schovávání za stromy se naučila skvěle chodit zpět po stopě, což jí naštěstí zůstalo dodnes. Postupně se díky myslivecké praxi dostávala k jedotlivých kusům spárkaté zvěře, což zdokonalovalo její vrozené vlohy.

foto7.jpg foto1.jpg foto10.jpg foto5.jpg foto9.jpg foto2.jpg foto3.jpg foto4.jpg foto6.jpg

Patterdale teriér

Krytí patíci

Border teriér

Krytí bordíci

Vzpomínky na pracanty

Daňčí zvěř

Mufloní zvěř

Srnčí zvěř

Černá zvěř

Škodná

Ostatní

Náhody

Naše další aktivity

 

 

Poslední články

Nalezení jezevce ve školce

 

Kontakt  –  Videa a DVD  –  Fotogalerie  –  O mně  –  Úvod  –  Záběry z přírody  –  Moji psi  –  Mapa webu   Webdesign: skit.cz

© 2011–2019 Jana Luňáková