[Přeskočit k obsahu]

 

JANA LUŇÁKOVÁ "FOTOGRAFIE"

Jana Luňáková

Jana Luňáková

Srnec

Jana Luňáková

Jana Luňáková

Články o Odetě

ODETA A ÚSPĚŠNÝ LOV ČERNÉ ZVĚŘE

Je měsíc červen. Vyrážím s tátou a Odetou na malou sedačku postavenou u meze u řípoviště, kde začíná černá zvěř páchat škody. Sedáme na sedačku asi dva metry vysokou a za půl hodiny za tmy se mám v houští za zády ozývají první zvuky. Mlaskání střídá chrochrání a kvikání malých selat, funění starých bachyň. Když vezmu v úvahu vzdálenost, první kusy jsou od nás na deset metrů. Bachyně jsou opatrné, nikoho ven nepouští, sami vyčkávají. Odeta sedí vedle mě a nervózně zkoumá roští a čeká, co bude dál. Jen jednou lehce zavrčí, protože neví, co tam je. Po deseti minutách vyběhnou na pole první dva kňourkové. Po prvních pár krocích narážejí na naši stopu, kudy jsme šli. Najednou je slyšet varovné zafunění, pírka směřují nahoru, divočáci se chystají k útěku. V tom padne ráda, kňourek odbíhá asi sedmdesát metrů obloukem do řípoviště. Zbytek skupiny ještě deset minut láme v roští a pak odbíhá. Celou tu dobu byla Odeta v naprostém klidu a tiše s námi na malé sedačce vyčkávala. Kde divočák upadl naposledy jsme viděli, ale přes to jsme Odetu raději pustili. Ta si samozřejmě nejdříve ověřila roští a v zápětí vyrazila po stopě. Úžasná práce! S nosem dolů přesně kopírovala stopní dráhu, až došla ke kusu. Prožili jsme zase jeden z krásných a úspěšných loveckých večerů. Tím chci poukázat jen na to, že když psa dobře vychováte a učíte ho vše od malička, můžete ho brát na sedačky, odkud vidíte zvěř na pár metrů a on s vámi tiše sedí, pozoruje a nikdy zvěř nezradí ať je bílý den či tmavá noc.

KRYTÍ Odety

Dne 2. 9. 2011 proběhlo krytí Odety Srdcové eso psem Oryx Kaicul. Oryx je moc krásný pes, temperamentní, vyrovnaný a všestranně využitelný. Je to pes vhodný pro naháňky, norování i přinášení kachen z vody či vyhledávání bažantů. Má hrubou černou srst, ze které mu prosvítají bílé chloupky. Ty však nejsou vadou, nýbrž chloubou po všech úspěšných a tvrdých bojích s černou zvěří či při střetech s jezevci a škodnou v norách. Jsme moc nadšeni z tohoto spojení a majiteli, panu Konvičkovi, moc děkujeme. Všechna štěňata budou určena výhradně pro mysliveckou praxi – dosledy, naháňky, norování… Zájemci se už nyní o štěňata hlásí, jsou to především myslivci, kteří měli štěňata z prvních dvou vrhů chovatelské stanice z Kokořínských skal – ze spojení Chitta Srdcové eso a Boothś Tomi. Tak pár týdnů počkáme a budeme doufat, že se nových, téměř Vánočních přírůstků dočkáme. Pokud by měl o štěňátka někdo zájem, může se hlásit a informovat nezávazně přes kontakt či kontaktní formulář.

Více informací o vrhu čtěte v sekci: Vrh Cfoto1.jpg foto2.jpg

NVP a MVP Litoměřice

Dne 21. a 22. 5. 2011 jsme se s Odetou zúčastnily Národní a Mezinárodní výstavy psů v Litoměřicích.  Oba dva dny byly velice náročné. Téměř pětihodinové čekání každý den, než se patíci začali posuzovat, bylo skutečně unavující. V sobotu posuzovala bohužel místo paní Tiché p. Švajdová. Řekla bych, že byla téměř zničena z ukousnutého slecha Odety – avšak nevím proč. Navenek se jí strasně líbila, ale nakonec jsme dostali ocennění jen VELMI DOBRÁ. Popis: skus nůžkový, oko hnědé, velmi pěkně utvářená hlava, výborně osvalený krk, pevný hřbet, rovné přední končetiny, výborný pohyb obou párů končetin a levé ucho po úrazu bohužel nekorektně neseno. Skutečně jsem nepochopila, proč nedostala výbornou, když vada slecha není vrozená, ale získáná díky úrazu.

Další den v neděli posuzoval p. Polehňa. Jeho délka posuzování všech patíků byla opakem. Udělaly jsme dvě kolečka a už se gratulovalo. Pan Polehňa slecho vůbec neřešil, pouze se ptal, jaký jsme měly úraz. Jeho popis: skus nůžkový, oko tmavé, dobrá velikost, dobrá hlava, dobré ucho, krk by mohl být lépe vsazen, dobrý hřbet i prut, dobré úhlení, mírně volnější přední fronta. Po tomto bleskovém hodnocení jsme udělaly další kolečko a gratulace směřovala k nám. Ocenění tentokrát V1 CAJC.  Ocenění nás velice potěšilo, dle popisu jsme ho skutečně nečekaly. Vítězem plemene se nakonec stala Ori srdcové Eso – sestra Odetky. Moc gratulujeme, zasloužila si to právem. Děkuji za fotografie a rady paní Zuzany Hodové a přeji spoustu dalších chovatelských úspěchů.

foto1.jpg foto3.jpg foto4.jpg

JARNÍ SVOD

Dne 3.4.2011 jsme se s Odetkou zúčastnily jarního svodu v Nepřevázce. Poděkování patří Petrovi, který si nás našel na webu, chtěl nás poznat a získat nějaké zkkušenosti o tréninku bordíků. Naštěstí jsme se rozhodly, že se zúčastníme tohoto svodu a ne pozdějšího v Mělníku. Ten jsme stejně nakonec absolvovat nemohly, protože se Odetka týden předtím začala hárat. Její dominantní povaha nám všem ukázala, že tito vyjímeční psi z některých vrhů mají svůj přesně vyhraněný prostor, který nesmí jiný pes překročit. Odeta tento prostor dávala silně najevo několika velkým psům loveckých plemen, kteří se svodu také účastnili. Poslední perlička byla spojena s ukázkou chrupu, který již nervózní Odeta zkrátka nechtěla ukázat. Nakonec se tedy vše povedlo, získaly jsme nové zkušenosti a také víme, že trénovat se má i chrup řádně. No, snad to vylepšíme na květnové výstavě v Litoměřicích. Chybí nám 2x M3, jinak máme vše v pořádku a temperamentní povahu :-)

Přepočítávání králíků

 Odeta hlídá nejen kuřátka, ale také králíky...Je vidět, že chutě si pohrát jsou, ale v tomto případě je to denní rutina, takže se není čeho bát.

foto2.jpg foto1.jpg

Hlídaní a kontrola

Odeta je učenlivá a chytrá. Od malička jsme ji učili ke slepicím a králíkům. Teď jsem dovezli i větší počet kuřátek. Nemusíme se bát, že by jim něco udělala. Zkrátka si k nim sedne, očuchá je a hlídá. Ke slepicím chodí sbírat vajíčka (pouze jako doprovod a kontrola - nehraje si na kunu) a ke králíkům si skočí do králíkárny, všechny zkontroluje a zase si jde po svém.

foto1.jpg foto3.jpg foto2.jpg

Ochranka

Tak tady je Odety kompletní ochranka a parta. Ve třech chodíme na procházky jen kousek od domu ke krmelci. Všechny feny poslouchají bez problému na syknutí či ukázání. Ihned se na povel zastaví a čekají nebo se vrátí ke mně. Taková ovladatelnost třech fen v lese je perfektní a nedokáži si představit, že bych každou musela mít na vodítku.Vodítko prakticky nepoužívám a do lesa nenosím. Také proto jsem jedna z mála, kdo jezdí k veterináři bez vodítka, protože ho prostě zapomenu doma.

 

foto2.jpg foto1.jpg

Leden 2011

Odetě je už rok a dva měsíce. Chodíme na procházky i pracovat do lesa a přikrmovat zvěř. Odeta je přihlášená na výstavu v Litoměřicích 21.5.2011. Na pózování je jako stvořená, doufejme, že bude tak pěkně ukazovat své kouzlo i na výstavě.

foto5.jpg foto4.jpg foto3.jpg

První kontakt s černou zvěří ani ne v roce života

Říjen, další z mnoha procházek v lese. Dostali jsme se mezi černou zvěř u pěkného houšťáku. Nejdříve bachyně bránila svá selata a Odetě, které ještě nebyl ani rok trošku napráskala. To se ale po rychlém vzpamatování změnilo a situace se obrátila. Odeta se vrhla do houštiny a začal mazec divočáků. Bylo jich celkem šest; Odeta je postupně vyhnala a jedno sele se podařilo ulovit. To je nejlepší škola, jak patíka naučit na černou zvěř a také první malá ukázka skvělé práce a přemýšlení patíků. Dejte jim čas a oni Vám ukáží, co v sobě skrývají. Jen se na ně nesmí tlačit a každý začne pracovat podle svého uvážení sám.

foto2.jpg foto1.jpg

Vytrvalost a aktivita

Nezapomínejte, že patík je nesmírně aktivní pejsek, který se dá jen těžko utahat. Miluje hry, práci v lese umí i skvěle skákat. Je dobré, když má denně pohyb a může se proběhnout. K jeho vytrvalosti nepotřebuje ani zvláštní trénink. Nevím, jak to dělají, ale prostě to mají v sobě.

foto1.jpg foto2.jpg

Chytrost patíků

 

Ukázka toho, jak si patík dokáže poradit, když mu je chladno a zebe ho bříško.

 

foto1.jpg

Zvědavost se někdy nevyplácí

Myslím, že témě všichni patíci jsou neuvěřitelně zvědaví. U Odety to platí tak stonásobně. Ještě jsem se nesetkala s takovou povahou, kdy se štěně od malička vlastně snad vůbec ničeho nebojí. Můžete vysávat koberce, vrtat vrtačkou, šroubovat šrouby a Odeta necouvne ani o krok. Naopak přijde až k danému dílu a strčí tam nos. Její zvědavost je občas neuvěřitelná. Trošku to dokazuje fotka. Snad už si konečně zapamatuje, že broučkové nejsou na hraní a ke všemu se nevyplácí strkat zvědavý nos.

foto1.jpg

Trénink dravosti

Lana se s Odetou neuvěřitelně seznámila a nyní se vzájemně trénují. Jak dokazují fotky, Lana je velice jemná, chytá Odetu za citlivá místa, aniž by jí nějak ubližovala. Za to malý drak Lanu nešetří a kouše jí všude tam, kam to jde a bez jakékoli opatrnosti. Vítězství většinou náleží nejsilnějšímu – Odetě.

foto1.jpg foto3.jpg foto2.jpg

První procházky a seznamka s liškou

Je zima, zem je všude pokrytá vysokou pokrývkou sněhu, do které v místech Odeta zapadá téměř po hlavu. Proto chodíme na krátké výlety a v místech, kde jsou alespoň trochu vyjeté koleje, aby nyní ještě malý prcek nenastydl. Seznámení s Lanou a Axou už je za námi, kamarádí se. Na sněhu se také podařilo ulovit pěknou lišku. Protože je Odeta malá, lišákají ukážeme. Nyní ještě neví, co to je a stejně jí pěkně smrdí. Později už do kontaktu s takovou zvěří přicházet nebude – pokud jí tak neuvelí vlastní instinkt. Budeme se zaměřovat rozhodně na zvěř černou, na kterou jsou patíci jedničky a myslím, že by se k nim jen těžko hledala konkurence.

foto4.jpg foto1.jpg foto5.jpg

Příjezd do nového domova

Únor, a začíná nový život. Odeta přijela do nového domova a jak je z fotografií vidět, skvěle se nejen ve svém pelíšku, ale i na gauči u páníčka zabydlela. V tomto zimním období přečkala bez problémů (ničení domácnosti) ve své ohrádce u krbu, protože venku byly silné mrazy. V současné době a dalších ročních období spí Odeta bez problémů v zateplené boudě se svými body-guardy a to rotvajlerkou Lanou a border teriérkou Axou.

foto2.jpg foto1.jpg foto3.jpg

Patterdale teriér

Krytí patíci

Border teriér

Krytí bordíci

Vzpomínky na pracanty

Daňčí zvěř

Mufloní zvěř

Srnčí zvěř

Černá zvěř

Škodná

Ostatní

Náhody

Naše další aktivity

 

 

Poslední články

Nalezení jezevce ve školce

 

Kontakt  –  Videa a DVD  –  Fotogalerie  –  O mně  –  Úvod  –  Záběry z přírody  –  Moji psi  –  Mapa webu   Webdesign: skit.cz

© 2011–2019 Jana Luňáková