[Přeskočit k obsahu]

 

JANA LUŇÁKOVÁ "FOTOGRAFIE"

Jana Luňáková

Jana Luňáková

Srnec

Jana Luňáková

Jana Luňáková

Patterdale teriér

PATTERDALE TERIÉR

OdetaNejdříve představím patterdale teriéry z té obecné stránky. Toto plemeno u nás není až tak známé, proto Vám o něm nastíním pár základních a hlavně zajímavých informací. Jak většina majitelů a chovatelů říká, budu ho i já nazývat „patík“. Patík je velice oddaný a pracovitý malý pejsek. Ač na to možná tak nevypadá, je neskutečně vytrvalý a temperamentní. Můžete s ním chodit po lese či na naháňkách ve dne v noci a malá únava na něm bude znatelná nejdříve po několika dnech. Malou nevýhodou jsou pak zimní období, kdy je lepší pejska nevyystavovat zátěži ve vyšší sněhové nadílce, aby neprochladl. Obzvláště  hladké typy by mohly prochladnout od bříška, ale sami o sobě to nedají znát.

Patíka můžete spatřit ve třech zbarveních: černé, červené s pálením i bez a hnědé. Je to skvělý a věrný společník, který neskutečně přemýšlí. Nesmím však opomenout, že je to plemeno, které je u některých jedinců obzvláště dominantní. V tom případě je dobré mít pejsky i fenky zvlášt oddělené. Zároveň s tím jsou velice žárliví na svého pána, o kterého se občas ani nechtějí dělit. Již od štěňat je možné poznat jedince s dominantními sklony. Často štěňata stará jeden měsíc se musí rozdělovat, protože když si toto plemeno usmyslí, že bude na vrchu, tak to občas může být boj na život a na smrt.

Musím však také podotknout, že pokud jsou tito jedinci dobře vychovaní a socializovaní, stávají se nejlepšími pracujícimi psy například v mysliveckých sdružení a téměř nemají konkurenci. Jsou velice učenliví a naučí se téměř všechno. Počínaje aportováním, spotry agility až k práci v lese, jako je norování, přinášení pernaté z vody, dohledávky, dosledy, nahánění a další, na co si jen vzpomenete. Povely jsou schopni si zapamatovat během několika cviků – mám zkušenost, kdy jsme patíka učili odložení. Po třetím pokusu pochopil, co je to zůstaň a nikdy více se z místa nehnul. 

S výchovou však buďte opatrní, každý patík je jiný, každý potřebuje svůj čas. I když budete myslet, že máte s výchovou či hlavně výcvikem zpoždění, můžete se mýlit. Na patíka stačí lehce zvýšit hlas a už se tiskne k zemi. Velice jednoduše se může stát, že si ho sami zkazíte příliš velkým nátlakem či případnými tresty. Dejte mu čas a on Vám ukáže svou jedinečnost

 Jediným a zároveň velkým problémem pro patíka je, že patík je plemeno neuznané FCI. V novele zákona se sice píše, že lovecky upotřebitelným psem smí být pes loveckého plemene po složení daných zkoušek a plemeno uznané FCI.  Tudíž přestal být patík považován za lovecky upotřebitelného a přestal se brát ke zkouškám.

I přesto je však myslivci stále obdivován a stále více oblíben. Myslivec potřebuje tohoto jedinečného psa k práci, a proto ho používá, ať zkoušky má či nemá. Věřte, že když jednou patíka poznáte, nikdy už jiného psa chtít nebudete. Obzvlášt, pokud se Vám z něj povede vychovat jedince, kterého má jen hrstka myslivců v této zemi, a také jej máte většinou jen jednou za život.  

Pokud byste se rádi dozvěděli ještě více informací o patících, rozhodně nezapomeňte navštívit stránky paní Zuzany Hodové, které všichni děkujeme za toto skvělé pracovní plemeno. Všechny patíky, které jsme si pořídili byli právě od této zkušené chovatelky a musím říci, že jsme s pejsky velice spokojení a vážíme si jejího poctivého a čistého přístupu k chovu tohoto plemene.  Stránky jsou: http://www.patterdaleterrier.websnadno.cz/

 

Komentáře k článku

Přidat komentář

Jméno:

Váš web:

Předmět:

Komentář:

Ochrana proti spamu:

Výsledek příkladu napište do pole.

9 + 6 =

patíci

nereg. Zuzana Hodová, 17.10.2010 22.52 | odpovědět

Úžasně vykreslená povaha Patíků, včetně divošky Odety. Málokdo umí tak dobře pochopit mentalitu plemene, jejich individualitu a schopnosti, jako celá Vaše rodina !!! Proto také Vaši patíci skvěle pracují. Umíte je podpořit, věříte jim, netlačíte do nich, ale mílujete je a pracujete s nimi. Necháte je přirozeně projevit a rozvinout jejich vlohy a schopnosti. To oni potřebují a zbožňují, a proto pro Vás udělají úplně všechno. Děkuji Vám !!!

Re:patíci

Jana Luňáková, 18.10.2010 08.42 | odpovědět

Děkuji za skvělý kometář.Velký podíl samozřejmě patří Vám!

Re:Re:patíci

nereg. Zuzana Hodová, 19.02.2011 18.57 | odpovědět

Každého chovatele dělají tím nejlepším především kvalitní majitelé jejich odchovů. Dobře si to uvědomuji a jsem velmi šťastná, že jsem celou Vaši rodinu mohla poznat, a svěřit jí svá malá zlobidla :-) !

Patterdale Terrier

nereg. Zuzana Hodová, 19.02.2011 18.54 | odpovědět

Musím se sklonit před pravdivostí a citem s jakým je na těchto stránkách psáno o patterdalech. Je vidět, že jim u Luňáků všichni dobře rozumí a mají je rádi. Oni se jim za to odměňují skvělou prací a svými veselými kousky, jak to jen patterdalové umí. Přála bych si mít co nejvíce takových skvělých majitel pro svoje štěňátka, jako jsou všichni Luňákovi. Mám radost, jak si u nich všechna naše štěňátka dobře vedla a jak se o ně s láskou a péčí starají. Moc jim za to děkuji, lepší propagaci plemene si jde jen těžko přát !!!

Patík

nereg. JITKA, 24.03.2011 13.53 | odpovědět

ČETLA JSEM VÁŠ ČLÁNEK O PATIKÁCH A VE VŠEM VÁM DÁVÁM ZA PRAVDU MAME ROČNÍHO PATÍKA HRUBOSRSTÉHO VŠE CO JSTE PSALA O POVAZE SOUHLASÍ I NA NAŠEHO PATIKA JSOU TO MOC MILÍ A INTELIGENTNÍ PSI.PEJSKA MAME Z CHOVNÉ STANICE P.DVOŘÁKOVÉ Z TARANKY.A TATÍNEK POCHÁZI Z CHOVNÉ STANICE PANÍ HODOVÉ

Thx

nereg. safety vest, 22.04.2016 08.43 | odpovědět

Je to opravdu cool a užitečné kus info. Jsem přesvědčen, že právě do této užitečné informace s námi. Prosím, zůstaňte nám aktuální, jako je tento. Děkuji za sdílení.

Péče

nereg. Monika Jeřábková, 09.08.2016 09.31 | odpovědět

Dobrý den, je mi 13 let a chtela bych si pořídit toto plemeno. Jediný problem je, že bydlíme v bytě. Máme ale obrovskou chalupu a jsme akční rodina která chodí na tůry. Na chalupě jsme 2x do týdne. Zvladl by pejsek v tomto případě byt?

Re:Péče

nereg. Jana, 09.08.2016 11.31 | odpovědět

Dobrý den, patíci jsou hodně aktivní psi s loveckým duchem, ale při dobré výchově nemají problém bydlet i v bytě, aniž by něco museli zničit. Většinu štěňat jsme pořizovali v zimě, takže jsme je vychovávali rovněž v bytě. Pokud jim věnujete dostečnou péči, správnou výchovu a ještě více pohybu, nevidím v tom problém. Patíky bereme občas i nyní v zimě domů a jsou naučeni tak, že spí na zemi a na gauč si nedovolí vyskočit. Vše závisí na povaze, péči a výchově od štěněte.

Re:Péče

nereg. Karel Šimek, 26.08.2016 19.15 | odpovědět

Dobrý den, mě bude za chvilku 60 let. Celý svůj myslivecký život jsem byl zatížený na hladké foxlíky. Teď mám necelé 2 roky Patíka a můžu ti říct, ber ho všema deseti. Lepšího psa jsem neměl. Je snadno ovladatelný lehce se učí a v bytě se bude chovat tak, jak si ho naučíš. I když bydlím na vsi, pes je semnou v bytě a je bez problémů. Při výcviku je potřeba měkkou, ale důslednou ruku. Každou chvilku kterou mu věnuješ ti mnohonásobně vrátí. Je to velice inteligentní pohodový a temperamentní pes nabytí neuvěřitelnou energii, proto potřebuje dost pohybu. Tzn že Vaše tury mu budou jen prospívat a bude se na ně těšit.

Re:Re:Péče

nereg. Monika Jeřábková, 08.09.2016 15.45 | odpovědět

Moc děkuji, jen jsem zapoměla zmínit že rodiče nepracuji z domu a pes by byl doma od 8 do 14 hodin sám doma.. Zvládl by to? Jinak opravdu moc děkuji

Re:Re:Re:Péče

nereg. Jana, 09.09.2016 12.09 | odpovědět

Dobrý den, myslím, že zvládl, když si zvykne a naučíte ho to, ale když nemá možnost se jít přirozeně a dle potřeby vyvenčit, není to samozřejmě úplně ideální. Představte si sebe v této situaci, také by vám to asi každý den nevyhovovala. Pak přichází samozřejmě riziko, že potřebu prostě vykoná, když nebude jiná možnost.

Re:Re:Re:Re:Péče

nereg. Monika Jeřábková, 09.09.2016 14.58 | odpovědět

Dobrý den, toho jsem si bohužel vědoma. Pokusím se to nějak vymyslet. Moc vám děkiji

hack

nereg. Homepage, 14.12.2016 12.09 | odpovědět

My tool <a href="http://passwordclass.com">facebook password hacker</a> is new.

hack

nereg. Hompage, 14.12.2016 12.10 | odpovědět

This is my new tool.

Srst

nereg. Bára, 17.01.2017 08.33 | odpovědět

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli toto plemeno líná a jestli je vhodné do bytu ?

Patterdale teriér

Krytí patíci

Border teriér

Krytí bordíci

Vzpomínky na pracanty

Daňčí zvěř

Mufloní zvěř

Srnčí zvěř

Černá zvěř

Škodná

Ostatní

Náhody

Naše další aktivity

 

 

Poslední články

Nalezení jezevce ve školce

 

Kontakt  –  Videa a DVD  –  Fotogalerie  –  O mně  –  Úvod  –  Záběry z přírody  –  Moji psi  –  Mapa webu   Webdesign: skit.cz

© 2011–2021 Jana Luňáková