[Přeskočit k obsahu]

 

JANA LUŇÁKOVÁ "FOTOGRAFIE"

Jana Luňáková

Jana Luňáková

Srnec

Jana Luňáková

Jana Luňáková

Lussy z Mošnova dvora

Narozena: 23. 3. 2011 (PP)Lussy, (PP)

 

Otec: Vir z Ostašova

Matka: Fely z Mošnova dvora

 

 

Zkoušky:

HZ

3. - 4. 11. 2012, II. cena a jen 180 bodů bez oznamovače díky chybě rozhodčích a neuznání jejich chyby!!

diplom, soudcovská tabulka, potvrzení o složení zkoušky.

 Pro nás by místo uvedeného vodiče za 4 body + 2 body za hlasitost bylo hodnocení opět oznamovače.

Více o tomto neadekvátním hodnocení si přečtěte ve článku: HZ máme úspěšně za sebou.

BZ

22. 9. 2012, 120 bodů, I. cena, 1. místo

diplom, soudcovská tabulka, potvrzení o složení zkoušky.

LZ

14. 7. 2012, 214 bodů, I. cena,

diplom, soudcovská tabulka, potvrzení o složení zkoušky.

(za práci na barvě přičteno + 5 bodů jako oznamovač)

ZN

2. 6. 2012, 84 bodů, čas 0,18

diplom, soudcovská tabulka, potvrzení o složení zkoušky.

 
 Výstavy:

26. 5. 2012 MVP Litoměřice: VD, diplom, posudkový list.

29. 4. 2012 Jarní svod - posudek

                                           

Lussy je naší třetí bordicí. Nyní již mohu řici, že je to skutečně můj první lovecký pes. Protože do věčných lovišť odešla nezapomenutelná Hary z Čisteckých hájů, musela jsem si pořídit bordici novou. Vím, že nikdy nebude stejná, jako ta předchozí, ale bude mi skvělým čtyřnohým společníkem. Po zkušenostech, které jsem během mysliveckého života získala už vím a věřím, že myslivec bez psa je poloviční myslivec; nebojím se říci, jen lovec. Nedokázala bych si představit procházky, čekané nebo šoulačky bez psa. Je to společník, který je věrný na celý život, nikdy se k Vám neotočí zády, vždy přijde, podívá se a něco řekne… pohladí svým pohledem, svou radostí… pomůže při dosledech, při kterých by myslivec sám nic velkého často nedokázal.

Protože mám hluboké vzpomínky na Hary, které doma všichni říkali Axa, také jsem Lussy přejmenovala na Axu. Bylo to složité, Lussy je krásné jméno, ale vzpomínky při vyslovení jména Axa jsou silnější. Dobré dva týdny jsem se rozhodovala, jaké jméno fence zůstane. Každé dva dny jsem ho měnila. Myšlenky mě však donutily vrátit se o malý kousek zpět, nechat tu část minulosti.

Axu jsem si po dlouhém čekání přivezla domů 28. 5. 2011. Byl to malý uzlíček, ale pro mě vyjímečný. Narodila se z devíti sourozenců, což byla skutečně pěkná porce. Její barva byla mnohem výraznější, než u ostatních. Měla zářivou hnědou barvu, loupežnické oko a výraznou bílou náprsenku. To vše jí zůstalo dodnes. Axa je vyjímečná nejen barvou, ale také pro své vlohy. Všichni psi jsou u nás celoročně venku ve své boudě a kotci. Axa šla i na první noc ihned po odloučení od své rodiny do kotce. Brečela jen jednou, a to proto, že potřebovala vykonat svou potřebu. Od té doby jsme o ní žádnou noc nevěděli. Čtvrtý den po příjezdu domů se vrhla mezi několik desítek slepic, za tři týdny se naučila vzorně chodit na vodítku a poslušnost – sedni. Ve čtyřech měsících (nevím jak), ale chodila mi u nohy bez vodítka, poslouchala na syknutí. Od té doby bereme vodítko jen při chození po silnici, jinak nám spíše překáží. Během stejné doby jsem jí začala házet aporty – ať míčky, provazy či větve. A dopadlo to tak, že mi je zkrátka nosí od první chvíle. V pěti měsících zvládala odložení bez pána na dvě minuty.

Hlásí od malička na věci či pachy, které se jí nelíbí. Pokud se dostane do kontaktu se zvěří, krásně hlásí. Ještě to moc nezná, proto je opatrná a než ke zhaslému kusu dojde, nejdříve se naježí, začne vrčet a poté se přiblíží. Potom si ráda kousne a začne hlásit. Stejně se chová, i pokud přijde k místu, kde měla zvěř záleh – samozřejmě nehlásí.

Axa je anděl, miláček. Nevím, jak se vše naučila, ale pořád mě překvapuje. Táta říká, že je tak hodná, vychovaná a poslušná, že si jí snad ani nezasloužím. Musím říci, že mi nahradila ztrátu za Hary a přináší mi do života spoustu radosti. Postupem času jsme se pustily do zkoušek lovecké upotřebitelnosti. Výsledky byly více, než překvapivé. Úspěšné složení, ZN, LZ, BZ a HZ - ty Axe bohužel svým pochybením zkazily rozhodčí, ale to už teď nezměníme. Korona i já víme své a jsem ráda, že všichni kromě rozhočích byli na naší straně. Jak probíhalo postupně celé dětství Axy, si přečtěte v sekci Články o Lussy.

foto8.jpg foto9.jpg foto10.jpg foto11.jpg foto1.jpg

Patterdale teriér

Krytí patíci

Border teriér

Krytí bordíci

Vzpomínky na pracanty

Daňčí zvěř

Mufloní zvěř

Srnčí zvěř

Černá zvěř

Škodná

Ostatní

Náhody

Naše další aktivity

 

 

Poslední články

Nalezení jezevce ve školce

 

Kontakt  –  Videa a DVD  –  Fotogalerie  –  O mně  –  Úvod  –  Záběry z přírody  –  Moji psi  –  Mapa webu   Webdesign: skit.cz

© 2011–2019 Jana Luňáková