[Přeskočit k obsahu]

 

JANA LUŇÁKOVÁ "FOTOGRAFIE"

Jana Luňáková

Jana Luňáková

Srnec

Jana Luňáková

Jana Luňáková

Border teriér

BORDER TERIÉR

Border teriér

Nejdříve bych napsala pár všeobecných slov o border teriérech, nebo jak většina majitelů a chovatelů říká – bordíci. Bordíci jsou skvělí pejsci, kteří to mají ve svých hlavičkách velice dobře srovnané.

Jsou odolní a vytrvalí. V literatuře se často můžeme dočíst, že bordíci stačí tempu dospělého koně. Jejich hrubá srst jim poskytuje ochranu před zimou, bez problému mohou být celoročně venku. Srst se tak zvaně trimuje – vytrhává zhruba 2× ročně podle potřeby – u každého jedince individuálně. Naučí se to skutečně každý laik. Pokud srst necháte skutečně dozrát, často k trimování není potřeba ani trimovacího nože, postačí šikovné prsty.

Bordíci jsou vysoce inteligentní psi, kteří používají nejdříve hlavu, než něco udělají. Ve svém životě hrají několik různých rolí, které dokáží změnit během několika vteřin. Co je tím myšleno? Je to velice jednoduché. Bordík je neskutečně veliký kamarád nejen s dospělými, ale i dětmi. Jeho občas až otravné dotírání, aby ho člověk hladil a věnoval se mu zkouší při každé příležitosti. Jako nenáročného a vychovaného společníka do rodiny a k dětem bych ho mohla 100% doporučit. Je milý, vlídný, přítulný, neudělá nepořádek, nic nezničí – pokud ho to správně naučíte.

Pokud ne, většinou nejdříve hledejte chybu sami v sobě. Roli domácího „povaleče“ a pohodáře ihned vymění za možnost jít ven do lesa se svým pánem, kterému je skutečně věrný. Nic a nikdo ho nezastaví, stačí, když vás vidí v zeleném a nic jiného ho nezajímá.

V lese je border teriér pracovitý, vytrvalý a věnuje se své práci. Je schopný pracovat bez problému ve skupinách, pokud mu nedáte příležitost a nechybíte, nepere se ani u střeleného kusu zvěře ani jiné konflikty nevyhledává. Spíš se jim snaží vyhnout. Pokud ho urazíte, jednoduše jde pryč, otočí se od Vás zády a skutečně nemluví. Takoví jsou bordíci, jak je znám já. Jak je znám z vlastních zkušeností.

Můžete se také setkat s jedinci, kteří jsou dravější povahy a mají snahy se prát s jinými psy, jsou neposlušní, nevychovaní a vodítko při pochůzkách mají stále napnuté. Bohužel i s takovými případy jsem se setkala. Věřte však tomu, že chyba bývá většinou na straně majitele bordíka. Neumí ho řádně ukáznit, špatnou výchovu vede již od jeho dětství. Druhou možností je, že se o bordíka příliš bojí. Tahá ho stále na vodítku, nepouští ho daleko. To je snad ta největší chyba, kterou jeho pán provádí. Ze zkušeností, které jsem shlédla je takový pes prakticky nepoužitelný. Myslivec potřebuje schopného a ovladatelného společníka, který umí rychle zareagovat a počkat na určeném místě. Ano, je to těžké. Pokaždé, když pejsek odběhne se každý myslivec strachuje, zda se vrátí, ale musíme myslet na to, že je to život. Život psa, který je věrný svému pánu a je určený k tomu, aby mu byl společníkem a v lese mu pomáhal. K čemu mu jsou jeho lovecké vlohy, když je nemá kde upotřebit?

Berte život takový, jaký je. Nechte bordíka, ať dělá svou práci. A když se stane, že odejde navždy do věčných lovišť, nezahazujte flintu do žita, kupte si nového. Nikdy nebude stejný jako ten předchozí, ale uvidíte, že Vám zahojí ty největší rány, bude Vám dělat nového společníka a pomůže ty bolestivé dny překonat. Nakonec časem zjistíte, že život je někdy těžký a krutý, ale jde stále dál a Vy musíte jít s ním. Věřte, že tohle jsou slova z mých úst a hlavně z mých vlastních zkušeností a to nejen několika border teriérů, ale i patterdale teriérů.

 

Komentáře k článku

Přidat komentář

Jméno:

Váš web:

Předmět:

Komentář:

Ochrana proti spamu:

Výsledek příkladu napište do pole.

4 + 1 =

Thx

nereg. reflective tape, 22.04.2016 08.42 | odpovědět

Zjistil jsem vaše stránky přes Google a zároveň hledají srovnatelné téma, vaše webové stránky přišel, se zdá být skvělé. Já jsem záložkou to v mých záložek Google.

Patterdale teriér

Krytí patíci

Border teriér

Krytí bordíci

Vzpomínky na pracanty

Daňčí zvěř

Mufloní zvěř

Srnčí zvěř

Černá zvěř

Škodná

Ostatní

Náhody

Naše další aktivity

 

 

Poslední články

Nalezení jezevce ve školce

 

Kontakt  –  Videa a DVD  –  Fotogalerie  –  O mně  –  Úvod  –  Záběry z přírody  –  Moji psi  –  Mapa webu   Webdesign: skit.cz

© 2011–2021 Jana Luňáková